Co to jest falownik

Co to jest falownik

Falownik jest urządzeniem, które zmienia prąd stał (OC)na prąd przemienny (AC).

  • Co to tak właściwie oznacza?
  • W jaki konkretnie sposób działa wspomniana maszyna oraz gdzie znajduje swoje zastosowanie?

O tym wszystkim piszemy w tym właśnie artykule. Dodatkowo podpowiadamy, jak wygląda fachowa naprawa falowników i w jaki sposób znaleźć najlepszy serwis. Jeśli poszukujesz takich informacji, koniecznie czytaj dalej!

Falownik co to takiego?

Co to jest falownik

Co to jest falownik

Falownik nazywany jest inaczej przemiennikiem częstotliwości. Oznacza to, że urządzenie zostało skonstruowane, aby zmieniać prąd stały (OC) na prąd przemienny (AC). Jednocześnie maszyna ta reguluje prędkość obrotową w silnikach elektrycznych, jak również jest odpowiedzialna za ich rozruch. Zmniejszając lub zwiększając częstotliwość napięcia mechanizmie silnika, falownik powoduje zmianę prędkości obrotowej wirnika.

Dodatkowo taka właśnie regulacja wpływa bezpośrednio na kontrolę momentu obrotowego samego silnika. Co ciekawe wiele osób mianem falownika określa dobrze nam znany prostownik. Jego zadanie jest natomiast odwrotne, czyli zamienia on prąd zmienny na stały. Trzeba pamiętać, że to zupełnie coś innego.

Serwis falowników

Budowa i działanie urządzenia

Przemienniki mają ściśle określoną budowę. Składają się one z części takich jak:

  • Prostownik – może być sterowany lub też nie. W konstrukcji podłączony jest do fazy zasilającej.
  • Układ pośredni – jego zadaniem jest zamiana prądu zmiennego na ten stały. Oznacza to, że stabilizuje napięcie oraz modyfikuje je do określonej regulacji.
  • Falownik – do wyboru jest napięciowy lub prądowy.
  • Układ sterowania.
  • Zabezpieczenia, które kontrolują pracę urządzenia.

Warto również wspomnieć, że same falowniki można podzielić na modele pośrednie i bezpośrednie. Różnicą jest obecność obwodu pośredniego lub też jego brak. Dodatkowo specjaliści wyróżniają jeszcze jedną metodę podziału, która uwzględnia rodzaj kształtowania napięcia wejściowego. W tym przypadku możemy wymienić 2 modele, czyli przemiennik napięciowy (PWM/VVC), przemiennik napięciowy (PAM) oraz przemiennik prądowy (CSI).

Gdzie znajdziemy falowniki?

Urządzenie to znajdziemy przede wszystkim w produktach AGD, takich jak miksery, pralki czy elektroniczne młyny. Dodatkowo to jedne z elementów bieżni, które są bardzo popularne na siłowniach. Ich ewentualna usterka wiąże się z dość sporym problemem. Sam zakup falownika jest dość kosztownym przedsięwzięciem. Wszystko to ze względu na skomplikowaną budowę. Oczywiście z każdym rokiem sama oferta jest z ogromnym powodzeniem rozszerzana. Oznacza to, że coraz częściej znajdziemy element w cenie bardziej przyjaznej dla naszej kieszeni.

Co jednak zrobić, gdy potrzebujemy naprawy? Ten element można jak najbardziej naprawić. Naprawa falowników to z całą pewnością skomplikowane zadanie. U nas znajdziesz ekspertów, którzy wykonają taką usługę na najwyższym poziomie. Z całą pewnością dobry serwis falowników to rozwiązane przyjazne dla Twojej kieszeni oraz dla naszego środowiska! Zamiast poszukiwać części wymiennej, sprawdź czy to właśnie naprawa nie będzie bardziej korzystnym rozwiązaniem. W tym przypadku otrzymasz gwarancję dokładności, sumienności i najwyższej precyzji. Jeżeli więc borykasz się właśnie z takim kłopotem, koniecznie sprawdź naszą ofertę.

Naprawa falowników

Write a comment